کتاب کوری

کوری

معرفی کتاب پر طرفدار کوری

نویسنده : ژوزه ساراماگو
مترجم : کیومرث پارسای
نشر روزگار

این رمان زیبا نخستین بار در سال 2995منتشر شد و تا کنون مترجم های زیادی با قلم های خود به بازگردانی این رمان زیبا پرداخته اند . همانطور که از نام این کتاب پیداست، کوری از کور شدن آدمها سخن می گیود.  در این رمان هاله ای سفید رنگ بعد از کور شدن افراد مقابل چشمانشان ظاهر می شود. ساراماگو از تلمیح در این رمان استفاده کرده و با اشاره به نوشته های قدیمیم اثرش را زیباترت و تاثیرگذارتر کرده است.

خلاصه کتاب

داستان کوری از ترافیک یک چهارراه آغاز می‌شود. راننده اتومبیلی به ناگاه دچار کوری می‌شود و در همان زمان افراد دیگری هم که همه از بیماران یک چشم پزشک بودند، کور می شوند. با این تفاوت که دید آنها بجای سیاه بودن سفید است و از طرفی چشم پزشک آنها هم اعلام می کند که چشمشان کاملا سالم است.

 


کم کم معلوم می شود که این نوع کوری به چشم ارتباط پیدا نمی کند و از طرف دولت تمام افراد کور جمع آوری شده و در آسایشگاه اسکان می یابند. اما در آنجا مردم رفته رفته خوی حیوانی پیدا کرده و برای سیر کردن شکم خود به هر کاری دست می زنند.
همسر پزشک که نابینا نشده، برای ماندن در کنار همسرش خود را به کوری می زند و شاهد تمام مسائل است. او عاشقانه سعی در بهبود وضعیت هر یک از افراد می‌نماید، اما به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد کسی از نابینا نبودن او اطلاعی به دست آورد.
این رمان مشهور اثری است از ساراماگو که برنده جایزه نوبل شده است.