کتاب هنر خوب زیستن، رولف دوبلی

کتابی در زمینه روانشناسی

اگر برای توسعه فردی به دنبال ایده های تازه هستید، پیشنهاد می کنیم کتاب هنر خوب زیستن را مطالعه کنید. کتاب هنر خوب زیستن ، اثر جدید رولف دوبلی که منسجم‌تر و کاربردی‌تر از کتاب مشهور “هنر شفاف اندیشیدن” است، توسط امید کریم پور و علی نصرالهی ترجمه شده است و نشر مهرگان خرد آن را منتشر کرده است.

معرفی کتاب هنر خوب زیستن: 52 میانبر برای آرامش، ثروت و موفقیت

چطور بهتر زندگی کنیم و از زندگی خود رضایت داشته باشیم؟ اجزای تشکیل‌ دهندۀ یک زندگی خوب چه چیزهایی هستند؟ معنای واقعی یک زندگی خوب چیست؟ آیا برای یک زندگی خوب باید فعالانه در جست‌وجوی شادی باشیم، یا این‌که صرفاً از غم و ناراحتی دوری کنیم؟

این ها پرسش هایی هستند که رولف دوبلی در کتاب هنر خوب زیستن به آن ها پاسخ می دهد و در فصل های مختلف آن نقش شاد بودن، ثروت و موفقیت را در زندگی بررسی می کند. کتاب هنر خوب زیستن، مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی برای یک زندگی خوب را در اختیار شما قرار می دهد. این کتاب شامل ۵۲ ترفند برای رسیدن به آرامش، شادکامی و یاری رساندن به شما برای رسیدن به موفقیت در زندگی است.

برخی از عناوین این 52 میانبر عبارتند از حسابداری ذهنی، توهم خوداندیشی، خطر روراست بودن، فریبِ تمرکز، راز ایستادگی، زندان خوش‌نامی، معنای کوچک‌تر زندگی، لذت جویی یا خوش‌روانی، دایرۀ کرامت، سنگر ذهنی شما، حسادت، فرآیند آرامش ذهنی، دام تمرکز، طبق قاعده؛ کمتر بخوانید، اما دو بار بخوانید، دام تعصب، پا در کفش دیگران، توهم تغییر دنیا و موفقیت درونی است.

شاهکار رولف دوبلی

شاهکار رولف دوبلی

از نظر رولف دوبلی، این ابزارهای فکری شاید تضمین‌کننده یک زندگی خوب نباشند اما شانس بیشتری برای رسیدن به یک زندگی خوب را در اختیار شما قرار می دهند.  برای اینکه شانس بیشتری برای موفقیت و دوست داشتن خودتان داشته باشید، باید واقع بینانه به خودتان نگاه کنید و تناقض ها، کاستی ها و جنبه های تاریک وجودتان را ببینید. باید با واقعیت رو به رو شوید حتی اگر خوشتان نمی آید و برای شما دردناک است.

برای اینکه تصویر واقعی خودتان را به دست آورید باید از فردی که شما را خیلی خوب و از سال ها قبل می شناسد و با شما صادق هم است مانند شریک زندگیتان یا یک دوست صمیمی، کمک بگیرید.

در زندگی همیشه، همه چیز طبق برنامه، بدون نگرانی و باب میل شما پیش نمی رود. در آن بادهای مخالف و ناملایمت های جوی غیر قابل پیش بینی وجود دارند که باید با آن ها مبارزه کنید. در زندگی واقعی، شما با یک برنامه اولیه، کار خود را آغاز می کنید و بعد از آن دائماً در حال تغییر، اصلاح و بهبود شرایط موجود هستید.

در این کتاب در بخش “دام تمرکز، چگونه مهمترین منبع خود را مدیریت کنیم؟” می خوانید:

«تمرکز ، زمان و پول مهمترین دارائی ما هستند. با این حال تمرکز با وجود اینکه بین این سه مورد با ارزشترین دارائی ماست آنچنان که باید شناسایی نشده است، تمرکز مهمترین نقش را در موفقیت و رفاه ما بر عهده دارد. اساسا مهم نیست که اتم های بدنتان کجا هستند، شما همیشه جایی هستید که ذهنتان بر آن متمرکز شده است، هر لحظه تنها یک بار رخ می دهد اگر آگاهانه توجه خود را متمرکز کنید از زندگی سود بیشتری خواهید برد. در مورد اطلاعاتی که دریافت می کنید، جدی، سرسخت و هوشیار باشید دستکم به همان اندازه که در مورد غذا و داروهای مصرفی خود جدی، سرسخت و هوشیار هستید.»

کتاب هنر خوب زیستن رولف دوبلی توسط افرادی بسیاری همچون پروفسور دن گلدستاین(دانشکده کسب‌وکار لندن)، جاشوا گرین (استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد)، لو مارینوف (استاد فلسفه سیتی کالج نیویورک) و جاناتان هِیت (پروفسور راهبری اخلاقی در دانشگاه استرن نیویورک و نویسنده کتاب پرفروش ذهنِ درستکار) مورد تمجید قرار گرفته است.

راهکارهای این کتاب برای ارتقاء کیفیت زندگی، راهکارهای شگفت‌انگیزی نیستند که زندگی‌ شما را متحول کنند. حتی ممکن است از این میانبرها آگاه باشید. اما مسئله‌ای که وجود دارد، این است که تصمیم بگیرید آگاهانه از این میانبرها برای بالا بردن کیفیت زندگی خود، استفاده کنید. بعد از مطالعه این کتاب، تلاش کنید از این میانبرها به شکل عملی استفاده کنید تا یک زندگی خوب پایدار داشته باشید.