کتاب نفس بریده

نفس بریده

در کتاب نفس بریده از اردوگاه کار اجباری بخوانید

نویسنده : هرتا مولر
مترجم : مهوش خرمی‌‌پور
انتشارات کتابسرای تندیس

 

خلاصه کتاب

داستان کتاب نفس بریده درباره اردوگاه هاي كار اجباری شوروی است.
پسر جوان رومانيايی به يكي از اين اردوگاه ها تبعيد می شود و كتاب شرح اوضاع و احوال آنجاست. نحوه كار كردن، سختي ها ، گرسنگي ، سنگ دل شدن آدم ها و … و اين كه چه بر سر احساسات آدمها می آید.
البته خود مولر هم تجربه مشابهی در زندگیش داشته است. پدربزرگ او فرد ثروتمندی بوده دولت شوروی تمام اموالش را مصادره می کند. پدرش در دوران کمونیسم مجبور می شود که راننده کامیون شود و مادرش به اردوگاه کار اجباری فرستاده می شود.
مولر در سال 2009 نوبل ادبیات را از آن خود کرد. بدلیل شعر و نثر ساده ی نوشته هایش و پرداختن به دورنمای زندگی افرادی که زندگیشان مصادره شده است.

از نظر خواندگان این کتاب، مت نفس بریده کمی دشوار است اما خواند آن شما را در دنیای اردوگاه اجباری کار غرق می کند و گرسنگی را به طرز حیرت آوری توصیف می کند.

برای دانلود کتاب نفس بریده اینجا کلیک کنید.

درباره نویسنده:

در روستایی آلمانی زبان در غرب رومانی در سال 1953 نویسنده ای به نام هرتا مولر به دنیا آمد که خانواده اش جزو اقلیت آلمانی تبار بود. مادرش پس از جنگ جهاانی دوم به دست ارتش سرخ شوروی بازداشت و به اردگاه کار اجباری اعزام شد. پدربزرگش که در روزگا رخود کشاورز ثروتمندی بود و پدرش نیز زمان جنگ جهانی دوم از اعضای گروه اس اس وافن بود و در دوره حکومت کمونیست ها از طریق رانندگی کامیون امرار معاش می کرد.

او اولی مجموعه داستان هایکواه خود را به زبان آلمانی در سال 1982 به چاپ رساند. او سال 1987 به آلمان مهاجرت کرد. پیش از مهاجرت در دو رشته زبان و ادبیات المانی و رومانیایی تحصیل کرده بود. در سال 2009 کمیته نوبل ادبیات اعلام کرد نوبل ادبیات به هرتامولر تعلق می گیرد که با تمرکز بر شعر و نثر ساده دورنمای زندگی کسانی را به تصویر کشیده که زندگی شان مصادره شده است.