هنر شفاف اندیشیدن- رولف دوبلی

هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته ی رولف دوبلی یک کتاب در زمینه ی روانشناسی ست که بسیار ارزشمند و خواندنی می باشد.
با خواندن این کتاب آموزش می یابید که چطور زمان صرف مطالب بی ارزش و بی اهمیت نکنید. شاید تا به حال برای خیلی از ما پیش آمده باشد که در انتخاب زمان اشتباه کرده باشیم. به طور مثال سهام خود را زودتر یا دیرتر از موعد خاص آن به فروش رسانده باشیم. یا مدت زمان زیادی را صرف کاری کرده باشیم که هیچ سودی نداشته است. به هر حال همیشه در تصمیمات خود دچار اشتباهات استراتژیک زیادی می شویم که ناشی از شناخت اشتباه عوامل موثر می باشد.

رولف دوبلی با نوشتن این کتاب دریچه ای به سمت خوب فکر کردن و در ازای آن نتایج بهتر به بار آوردن، باز کرده است. عادل فردوسی پور این کتاب را به فارسی برگردانده است و نشر چشمه آن را منتشر ساخته است. و در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، کتاب هنر شفاف اندیشیدن عنوان پرفروش ترین کتاب انتشارات چشمه را به خود اختصاص داد.
فردوسی‌پور در مقدمه بر ترجمه‌ی فارسی این کتاب می‌گوید: «تصور کنید در زمین هیچ خطایی اتفاق نمی‌افتاد. آن وقت واژه‌ای به نام پنالتی، اخطار و اخراج هم ‌معنا نداشت. اشک‌ها و لبخندها محو می‌شدند و زیبایی فوتبال هم ‌رنگ می‌باخت. آدم‌ها شبیه ربات‌های برنامه‌ریزی‌شده بودند که وظیفه‌شان بردن بدون کوچک‌ترین اشتباه بود. حالا تصور کنید که در این جهان پهناور که هزاران زمین فوتبال را در خود جای داده، قرار می‌شد هیچ انسانی دچار خطا و اشتباهی نشود؛ آیا جهان بهتری داشتیم؟ جنگ‌افروزی‌ها به پایان می‌رسید؟ جرم و جنایت از صحنه‌ی روزگار محو می‌شد؟ انسان‌ها با یکدیگر روابط بهتری برقرار می‌کردند؟ پاسخ به این پرسش‌ها و پیش‌بینی جهانی که هرگز تجربه‌اش نکرده‌ایم، کار دشواری است؛ اما آنچه قابل پیش‌بینی است، آن است که هر چه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری به زندگی خود خواهیم داشت. از آنجا که خطاهای بشری در طول حیاتش از الگوهای مشابهی پیروی می‌کنند، امکان شناختن آن‌ها نیز امری ممکن است.”
برای دریافت کتاب هنر شفاف اندیشیدن می توانید به سایت دانلود کتاب فیدیبو مراجعه کنید.