دفاع از دیوانگی

دفاع از دیوانگی

دفاع از دیوانگی
نویسنده : وودی آلن
مترجم : مازیار عطاریه
نشر شورآفرین ، بهمن 1391

وودی آلن را همه بعنوان یک سینماگر معروف می شناسند. اما او علاوه بر بازیگری و کارگردانی، نویسنده خوبی است و کتابهای پر مخاطبی از او به چاپ رسیده است.

وودی آلن کیست؟

وودی آلن کمدین، بازیگر، کارگردان، نویسنده و موسیقی‌دان یهودی آمریکایی است. وی در ابتدا به شکل حرفه ای فعالیت خود را به عنوان نویسنده کتاب‌های طنز و سپس یک کمدین آغاز کرد و در دهه ی 60 میلادی به فیلم سازی پرداخت. از مشهور ترین فیلم های او،  آنی هال منهتن و نیمه شب در پاریس است.

وودی آلن

وودی آلن


کتاب «دفاع از دیوانگی» او در سال ۲۰۰۷ منتشر شده و شامل مجموعه‌ای از مقاله‌های طنز او از سه کتاب بی‌حساب (۱۹۷۱)، بی بال و پر (۱۹۷۵) و عوارض جانبی (۱۹۸۰) است.

این کتاب دربرگیرنده مجموعه مقالات طنز این نویسنده و سینماگر مشهور است. در آثار او نوشتارهای منتقدانه با نگاهی تیزبین به چشم می خورد. این نگاه او بدون هیچگونه خشونت و شلوغ کاری، چیزهای مختلفی را زیر سوال برده و مخاطب را به تفکر وا می دارد. او در نوشته هایش به کسی توهین نمی‌کند، کسی را زیر سوال را نمی‌برد یا دست به مسخره کسی نمی‌زند اما با ظرافت و رندی سبب می‌شود که ما نه تنها به کل ماجرا شک کنیم، بلکه بعد از درک وجه طنز آن ، به بیهودگی یا زشتی اش بخندیم.

بخش کوچکی از این کتاب برای آشنایی خواننده با ادبیات متن:

من دچار شک هستم. نکند همه چیز تنها یک سراب باشد و چیزی وجود نداشته باشد؟ در آن صورت بدون شک برای موکت کاری خانه پول زیادی داده ام. کاش خدا نشانه ای شفاف به من نشان می داد. مثلا حسابی پر پول در یک بانک سوییسی.

این کتاب را می توانید از طریق سایت فیدیبو دانلود کرده و به کمک اپلیکیشن فیدیبو برای اندروید مطالعه نمایید.